O Łochowie:
Łochowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Białe Błota.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.
Przez Łochowo przepływa Kanał Notecki. Znajduje się tu: Kościół rzymsko - katolicki z 1902 r., Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Ośrodek Zdrowia, Dom Kultury, OSP, poczta, sklepy, fryzjer dla psów. Administracyjnie podlega Urzędowi Gminy w Białych Błotach należącego do Powiatu Bydgoskiego. Miejscowość leży na zachód od Bydgoszczy w stronę Nakła. Sołectwo zamieszkuje wg danych z 23.03.2006 r. - 2315 osób.
Pierwsze wzmianki o Łochowie pochodzą z 1713 roku. W 1717 r. mieszka tu pięciu chałupników, którzy zajmują się rolnictwem i strzyżeniem owiec. Za prace otrzymują beczkę piwa i wiertel żyta. W 1753 roku Łochowo ma folwark i karczmę, do której należy siedem włók żyta. W roku 1765 mieszka tu już trzynastu gospodarzy. W latach 1766 - 1767 pojawiają się pierwsze notatki z nazwiskami gospodarzy, którzy prawem przywilejów otrzymali ziemie w użytkowanie na 50 lat.
Pierwsze wzmianki o Wojciechu Łochowskim od którego wieś wzięła imię pochodzą z około 1625 r. Był on rajcą Bydgoszczy, a w 1640 r. został jej burmistrzem. Pośmiertne szczątki Łochowskiego spoczywają w bydgoskiej Farze, a wybudowany w 1651 roku nagrobek wskazuje datę śmierci wielkiego Bydgoszczanina, dobrego włodarza miasta i jego pierwszego kronikarza.
W 1901 r. w Łochowie zaczęła funkcjonować szkoła, która istnieje i funkcjonuje nadal jako Zespół Szkół im. Jana Pawła II. W maju 1924 roku powstała Ochotnicza Straż Pożarna, która w okupacji prowadzili Niemcy, natomiast w akcjach gaśniczych brali udział Polacy, OSP po wyzwoleniu wznowiła swoja działalność.
Z dniem 1 stycznia 1955 roku, w Łochowie powstaje Gminna Rada Narodowa. W tym samym roku powstaje Kółko Rolnicze i Biblioteka Publiczna. 2 grudnia 1981 roku założono Klub Seniora im. Marii Konopnickiej (istnieje do dziś).
W Łochowie działa Wiejski Ośrodek Kultury, w którym spotyka się i działa zespół folklorystyczny „Łochowianie”. Wielopokoleniowy zespół folklorystyczny wraz z kapela obchodził w 2002 roku jubileusz dwudziestolecia swojego istnienia. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach regionalnych i krajowych